Hamza Enes Bozat - Kişisel Blog

Gecikmeli Olarak Sivrihisar Hava Gösterisi 2015 – Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi – SHG 2015

  • Konu Hakkında ;

Her hafta yazacağım deyip yazmadığım için biraz kızgınsınız biliyorum ama bu sefer gerçekten fırsat olmadı. Sürekli bir koşturmaca içindeyiz. Hazır vizeler başlamadan, araya başka bir şeyler girmeden ve insanlar gösteriyi unutmadan yazayım istedim.

Bilenler zaten biliyorlar, bilmeyenler için 19-20 Eylül tarihlerinde SUSHM de ilk defa sportif havacılık kategorisinde bir gösteri yapıldı. Gerek gösterici olarak gerekse izleyici olarak katılım gerçekten şaşırtıcıydı.

Bozkırın ortasında benim gibi yüzlerce kilometre yapıp gelen insanların etrafında toplandığı bir pist…

Peki nedir bu insanları buraya toplayan ?

Tabi ki öncelikle havacılık aşkı sonra güven, merak… Ve bir de zorla getirilenler var tabi 🙂

Her iki günde gösteride bulunmayı planlıyordum, sonuçta git gel 250 km yol yapacaktım, ancak özel sebeplerden dolayı pazar günü gidebildim. Zaten sıraları farklı olsa da her iki günde aynı gösteriler yapılacaktı, yani bu programda yazan. İşte gösterinin tek sıkıntılı noktası programa sadık kalınmamış olması. Saatlerin değişmesi olası bir şey ancak zaman olmadığı için bazı gösteriler atlandı, bazıları cumartesi günü yapılmasına rağmen pazar günü yapılmadı. Tabi ki ilk etkinlik olduğu için oldukça normal. Sadece Semin Öztürk’ün solo ve Mor Menekşe ile cumartesi yaptıkları düetini kaçırdık. Çok iyi olmalı ki, pazar günü herkes o gösteriyi konuşuyordu.

Geçelim göremediklerimizi de gelelim gördüklerimize…

Saat 10.30 da Eskişehir’den yola çıktık. Sivrihisar’a kadar yaklaşık 105 km yolu biliyorduk zaten, sonrasında da yol boyunca bulunan SHG tabelaları yardımcı oldu. Sivrihisar’dan yaklaşık 18 km Afyon yoluna devam ettikten sonra 12 gibi SUSHM’ye ulaştık.

Alana girer girmez bir spotter kartı kaptım. Bu sayede normal seyircilerin önüne, direk piste geçebildim. Yanımda da DSLR makine olsaydı değmeyin keyfime!

Neyse hava gösterisi diyoruz ancak organizasyon yapılırken zorla getirilenler de düşünülmüş. Gösterilerden önce ve gösteri aralarında Riders&Brothers klasik araç sergisi, Eskişehir Motosiklet Kulübü gösterileri, sponsorların etkinlik ve ikramları sayesinde öylesine yada zorla gelenlerin de gönlünü kazanıldı. Klasik arabalar, motorlar, geçişler gerçekten muhteşemdi. Bu gösterileri arka arkaya değil de aralara serpmeleri ve uçuş gösterileriyle birleştirmeleri daha da muhteşemdi.

Saat 2 gibi paraşüt uçaklarının kalkışıyla hava gösterileri başladı. Sırasıyla paraşütçülerin atlayışı geçekleşti. Her gösterinin ardından gösteriyi yapan/yapanlarla girişte kurulan sahnede sohbet yapılıyor, seyircilerle gösterici iletişimi sağlanıyordu. Aralarda THK ve Eshavk tarfından bir sürü RC model uçak gösterileri gerçekleşti. Gerçek anlamda ilk olarak Aviat Husky ile Bob Pooler havalandı, daha sonra 1942 yapımı Boeing Stearman gösterisi ve hemen ardından büyük ilgi çeken MD 500 Helikopter/Corvette animasyon show yapıldı. Tabi bu gösterilerin aralarında insanları eğlendirecek ufak ufak etkinlikler gerçekleşiyor ve sıkılmalarına engel oluyorlar. Ayrıca bazı gösterilerin ardından göstericiler imza çadırında seyircilerle buluştu, fotoğraf ve imza etkinliği yapıldı.

Ve asıl beklenen an…

Mor menekşe ile Ali İsmet Öztürk ilk defa kendine ait bir hava gösterisinde sahne aldı. Tabi ki gösteri her zamanki gibi muhteşemdi. Sürekli göremediğimiz pistte taksi halinde yaptığı hareketlerde de ustalığını sergiledi. En başta bahsettik ya, bi sebep olarak, insanlar güvenden dolayı geldi bu gösteriye diye, işte o güvenin tek sebebi Ali İsmet Öztürk! İnsanlar zaten gelmeden önce ilkte olsa bu gösterinin muhteşem olacağını biliyorlardı…

Hemen ardından Pitts ile solo Semin Öztürk’ü ve Mor Menekşe düetlerini beklerken iki gösteri de gerçekleşmedi. Sonlara ertelendi diye düşündük ancak maalesef sonda da gerçekleşmedi. O arada Fevzi Abi Gordiyon Havacılık olarak Bristell NG5 ile alçak irtifalı uçuşlar yaparak seyircinin ilgisini çekti. Hemen onun ardından da Scarlet Rose  Mor Menekşe düeti beklerken sadece Scarlet Rose gösterisini izledik ve etkinlikler bitti.

SHG 2015’e katılım sağlayan uçucu göstericilere plaket verildi ve ilk SHG gösteri resmi olarak sonlandı…

Sonuç olarak olumsuz şeyler var mıydı ? Tabi ki vardı ancak bunlar 6-7 senedir düzenlenen gösterilerde bile olabilen şeyler. İlk gösteri etkinliği için gerçekten muhteşemdi. Bu da tamamen Ali İsmet Öztürk tecrübesi ve ekibin gücüyle alakalı. Olumsuzlukların da sonraki senelerde gerçekleşmeyeceğini zaten biliyoruz!

Daha fazla uzatmadan tekrar geç yazım için özür dileyerek bir sonraki yazıda görüşmek üzere, içinizdeki gökyüzüne iyi bakın…

Video Sahibi : Yusuf Kardeş

Benzer yazılar
Sen de Yorumla!