Hamza Enes Bozat - Kişisel Blog

THY PİLOTUNUN İNTİHARIN DA PERDE ARKASINDAKİ GERÇEKLER…

  • Konu Hakkında ;

Sefa Abi hepimizin dikkatini çeken intiharın gerçeklerini yazmış. Sizlerle paylaşmak istedim…


Dün akşam yaptığım THY’nin verimsizlik iddiasıyla işten çıkardığı F/O A.B’nın beylik tabancasını kafasına dayayarak intihar etmesi havacılık camiasına adeta bomba gibi düştü. Rahmetli pilotumuzu intihar aşamasına getiren süreci sizlerle paylaşmak istedim.

Tabii ki araştırdım. Araştırdıkça insanlığımdan utandım. Araştırdıkça ilahi adaletin bu insan görünümlü yaratıklar için nasıl tecelli edeceğini düşündüm.  Yazıma ne başlık kullanayım diye düşünürken çok daha sert bir kelime kullanacaktım ama terbiyem müsaade etmedi.

Ancak; Olayı anlatırken,kişilerin isimleri yerine, yaratık 1-2-3 gibi isimler takıp konuyu siz değerli havacılık camiasına anlatmaya çalışacağım.

Bu yaratığı, pardon yaratıkları anlayamıyorum.

Konuya ilk baştan THY ile başlayalım. 

Sevgili THY: Bu pilotumuzu verimsizlikten değil neden işten attığınızı sizde biliyorsunuz bende…Konu her zamanki gibi verimsizlik değil. Konu biat etmemek ve yanlışa yanlış demek. Ancak, kalkıp ta A kardeşimizi verimsizlik iddiası ile işten atarken bize biat etmedi ve itiraz eden ve hakkını arayan biriydi işten attık diyecek değiller ya…Buna yasal kulp hazır. THY’de binlerce defa kullanılan ve sizlere hiçte yabancı gelmeyen bir başlık bu… Hizmetinden yararlanamamak. Kısaca verimsizlik 

Neyse konuyu uzatmayalım ki yaratıklara da yer kalsın. 

THY bu arkadaşımızı iki sene sonra verimsiz olduğunu ancak anlayarak işten çıkartıyor. Rahmetli pilot arkadaşımız herkesin yaptığını yapıyor ve yasal yollara başvuruyor. Mahkemeler de zaten bu verimsizlik ifadesinin neyi kapsadığını bildiğinden işe iade veriyor. THY buna zaten hazır. Şimdiye kadar verimsiz dediklerinin kaçı mahkemeyi kaybetmiş ki? Nasıl olsa THY’nin başındakiler kendi şirketleri olmadığından bu tazminatları cebinden ödemiyorlar. Bizim kanunlarımız ise “tavşan kaç tazı tut” mantığında çalışıyor.  Kanun yapıcılarımız mahkemelerin işe iade verdiği durumlarda işverene, ben işe iade verdiğimde bu işe başlatma değildir. Top sende ister işe başlatırsın, istersen üç beş kuruş tazminat ödeyerek işe almazsın mantığında kanun yaparak işverenlere yeşil ışık yakacak hale getirilmiş. İşveren dediğimiz gerçek patron değil ki. Onlarda işveren vekili maaşlı tipler. Tazminat parasını ceplerinden verecek olsalar bir kez daha düşünürler ama bu durumda para onların değil. Verirler tazminatı kurtulurlar.

Bu pilotumuz mahkemeyi kazanıyor ve tavşan kaç tazı tut tarzı kanunumuzla üç,beş kuruş tazminatını alıyor (2 senelik tazminat ne olur ki) Eşi ona, “her şeyde hayır vardır A üzme kendini”. Koskoca ülkede  başka şirket mi yok. Birine girer uçarsın diyor. Ve A kardeşimiz elinde geçerli lisansı,Tip kursları ve THY deneyimi ile şirketlerin kapılarını çalmaya başlıyor.

Tüm şirketler,bu pilot sıkıntısında hemen buyur gel diyorlar. A kardeşimizde gidiyor. Ve mülakat çok başarılı geçiyor. Teşekkürler sizi  mutlaka arayacağız diyorlar. Ancak arayan soran yok.  

Alper kardeşimiz, geçiyor telefonun başına ve 3 tane havayolunun insan kaynakları telefonlarını tek,tek aramaya başlıyor.

Merak etmeyin yaratıklara şimdi geliyorum. 

Yaratık 1: A Bey kusura bakmayın sizinle samimi konuşacağım. THY sizin için olumlu görüş vermedi. Bu durumda sizi alamayacağız.

Yaratık 2: A Bey kusura bakmayın sizinle samimi konuşacağım. THY sizin için olumlu görüş vermedi. Bu durumda sizi alamayacağız.

Yaratık 3: A Bey kusura bakmayın sizinle samimi konuşacağım. THY sizin için olumlu görüş vermedi. Bu durumda sizi alamayacağız.

A kardeşimiz şaşırıyor. İçinden,Allah,Allah Ben THY’ye başvurmuyorum ki? diye mutlaka geçirmiştir. Hem işten attınız hem de hala peşindesiniz. Bilirsiniz; At bile ahıra kadar kovalanır derler. 

A Bey,mutlaka Tamam da bana karşı hiç bir problem yok her şey olumlu dediniz. Şimdi neden böyle söylüyorsunuz dese de…Cevap yok. Bir tanesi ise daha samimi ve,A Bey,THY ile ilişkilerimizi bozmak istemiyoruz.İşte konu bu diyor.

Ne yapsın A. kardeşimiz, eşi var çocukları var. Anası var babası var. Komşusu var. Arkadaşı,eşi dostu var. Ne diyecek onlara....

Sonuçta pilot olarak eğitilmiş. Simit mi satsın.Limon mu satsın. İşsizlik zaten had safhada. A. kardeşimiz işte bu duygu selinde,beylik tabancasını alıyor ve tek kursun. Sorunları bitiyor. Belki de rahatlıyor. Ancak şimdi rahatsızlık sırası başkalarında.

Şimdi ne olacak? O zamanki THY icra kurulu başkanı muhterem kişilik Hamdi  ve İnsan kaynakları genel müdür yardımcısı Ömer Faruk Öztürk için Allah’ından bul mu diyelim. Onlar daha Allahlarına kavuşmadan ilahi adaletin ilk şamarını yemiş ve makamlarından atılmışlar.

Peki, A. kardeşimizi işe almayan yaratık 1-2-3 ne olacak?

A. kardeşimiz,THY’den sonra başvurduğu üç şirketten olur almasına rağmen  THY’nin şirretinden korkup işe almamışlar

Bu korku neyin nesi be yaratıklar. Pilot ihtiyacın varsa ve şirketinize uygunsa ne korkuyorsunuz be kitapsızlar.

THY’nin suçluları atıldı. Şimdi sıra sizde… En kısa zamanda mutlaka bir şekilde cezalandırılacaksınız. Bundan emin olun. Bu şirketlerimizin ve insan kaynakları yetkililerinin ismini vermeyeceğim. Onlar,A. kardeşimizin intiharını okudular veya okuyacaklar. Onlar kendilerini biliyor. Şimdi ilahi adaleti bekliyorlar. Gece uyuyamazlar, Aynaya bakamazlar… 

Neyse bu kadar yeter.

Şimdi ne olacak? Bu aileyi bitiren suçlular siz bu günahı nasıl ödeyeceksiniz? A kardeşimizin eşi ve  çocukları var. Eşi ve ikizleri ne yer ne içer? Nasıl okurlar? THY ve üç yaratık,Alooooo sizlere sesleniyorum…

Hadi bakalım. Sizin yüzünüzden dağılan bu aileye en azından yardımcı olun. Mesela THY çocuklarının tahsil hayatı boyunca masraflarını karşılasın.Her ne kadar İcra kurulu başkanı  o zamanlar İlker Aycı değilse de bu görev ona düşer.

Üç yaratık ise; Rahmetli A. kardeşimizin dul bıraktıkları eşine yaşamını sürdürecek boyutta yardım etsin. İşte o zaman belki yaratıklıktan insan müsveddeliğine terfi ederler.

NOT/ Ailenin ikazı ve ricası doğrultusunda isim silinmiş ve sadece baş harfi kullanılmıştır.

KAYNAK : Sefa İnan / http://www.airlinehaber.com/utanin

Benzer yazılar
Sen de Yorumla!